Atrakcje Ekwadoru – TOP 17

Przeczytasz tu o:

Atrakcje Ekwadoru | Galapagos | Otavalo | Banos | Mitad del Mundo | Wulkan Cotopaxi | Cuenca


ATRAKCJE EKWADORU – MAPA

Zanim rozpoczniesz czytanie tego wpisu, zapoznaj się z poniższą mapą. Zaznaczyłam tutaj wszystkie opisane atrakcje, aby ułatwić Ci planowanie podróży.

Jak widać, atrakcje Ekwadoru układają się niemalże w linii prostej, w tzw. „Szlak Gringo”. To sprawia, że podróżowanie po kraju jest proste i prowadzi przez utarte szlaki. Nie znaczy to absolutnie, że i Ty powinnaś/ powinieneś się tak kierować, ja tylko prezentuję, gdzie najczęściej zaglądają turyści 🙂


1. REJS PO LAGUNIE CUICOCHA

Cuicocha to kaldera i jezioro kraterowe o szerokości 3 km u podnóża wulkanu Cotacachi w Andach Ekwadorskich. Laguna znajduje się na wysokości 3068 m n. p. m. i charakteryzuje się dwoma wysepkami w centrum, które są pozostałością dawnych kopuł lawowych. Całość powstała w wyniku erupcji wulkanu Cotacachi około 3100 lat temu i jest główną atrakcją rezerwatu przyrody Cotacachi – Cayapas.

Kalderę możesz oglądać w dwojaki sposób: podczas niedługiego rejsu łodzią, lub decydując się na kilkugodzinny trekking wokół jeziora. Trasa wynosi około 12 kilometrów i jest dobrze oznakowana.

Rejs to ta przyjemniejsza i według mnie ładniejsza opcja na zapoznanie się z okolicą. W tej cenie przewodnik podczas 45-minutowej wycieczki zdradzi Ci kilka ciekawostek na temat laguny i przybliży jej historię. Jeśli chcesz mieć dobry widok z góry, to polecam dodatkowo punkt widokowy, znajdujący się na trasie wokół jeziora, nieopodal miejsca, gdzie rozpoczynają się rejsy.

W SKRÓCIE:

  • Trekking wokół laguny,
  • Rejs łodzią z przewodnikiem (płatny ok. 4$)

2. OTAVALO

Otavalo to nie tylko nazwa miasta, ale także nazwa prawdopodobnie największej w Ekwadorze grupy etnicznej rdzennych obywateli Ameryki – Otavalos.

Czasy się zmieniały, a razem z nimi ewoluowali ludzie. Otavalos przetrwali podboje państwa Inkaskiego, pojawienie się Hiszpanów i kolonializm a także współczesne wyzwania świata. Większość obywateli to rolnicy, którzy uprawiają rośliny takie jak ziemniaki czy kukurydza, ale także hodują zwierzęta gospodarskie. Lud słynie również z produkcji tekstylnej, szczególnie z wełny alpaki oraz odzieży skórzanej – obuwia, torebek czy kurtek.

Sprzedaż tekstyliów odbywa się na targu, który znajduje się w centralnej części miasta na placu Plaza 
de los Ponchos
oraz w okolicznych sklepach. Największy targ odbywa się w soboty i to on przyciąga tłumy, w tym także turystów.

Będąc w tych regionach, masz również niepowtarzalną okazję skorzystać z usług lokalnego szamana. Północny Ekwador to miejsce, gdzie szamanizm jest wciąż wyjątkowo żywy, a lokalni szamani to cenieni i szanowani w społeczności eksperci. Rytuały które odprawiają, mogą uzdrawiać, poprawiać samopoczucie czy wypędzać złe siły. Intencje oraz sam przebieg rytuału są różne, ale łączą je z reguły duże ilości ognia, alkoholu, ziół i modlitw. Jeśli chciałbyś/abyś wziąć udział w tym niezwykłym doświadczeniu, podpytaj lokalsów, czy jest szansa umówić się do miejscowego szamana.

Więcej na temat atrakcji północnego Ekwadoru przeczytasz TUTAJ.

W SKRÓCIE:

  • Wizyta w mieście i zakupy na lokalnym targu,
  • Wizyta u Szamana

3. MITAD DEL MUNDO I MUZEUM INTIÑAN, CZYLI ATRAKCJE EKWADORU NA RÓWNIKU

Mitad del Mundo (hiszp. środek świata) to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Ekwadoru, która upamiętnia położenie równika, czyli linii dzielącej Ziemię na półkulę północną i południową. Atrakcja znajduje się ok. 25 kilometrów na północ od stolicy Ekwadoru Quito, w niewielkim mieście San Antonio.

Centralnym punktem Mitad del Mundo jest pomnik, zbudowany na planie kwadratu z metalowym globusem na szczycie oraz namalowana przechodząca przez niego linia, symbolizującą równoleżnik. Wewnątrz pomnika znajduje się muzeum etnograficzne z eksponatami rozmieszczonymi na kilku piętrach. Kierując się ku górze, trafimy ostatecznie na taras z punktem widokowym. Na terenie atrakcji znajdują się także sklepiki z pamiątkami, kawiarnie czy muzea.

I wszystko wydaje się super, gdyby nie drobny szkopuł… to jednak nie tu znajduje się równik. Prawdziwy równik, ten faktyczny środek świata, leży jakieś 300 metrów na północ od atrakcji, na terenie prywatnego muzeum. No i powiem wprost: Muzeum Intiñan jest zdecydowanie ciekawsze, niż ten nudny monument za 4$ 😉 Niemniej jednak obie te atrakcje Ekwadoru to według mnie „must see”.

W SKRÓCIE:

  • Wizyta w Mitad del Mundo (4$)
  • Wizyta i eksperymenty w Muzeum Intinan (4$)

TUTAJ znajdziesz więcej informacji na temat środka świata.


4. QUITO SKRYTE WŚRÓD WULKANÓW

Quito to specyficzne miasto. Przez to, że stolica znajduje się w wąwozie, jej kształt jest niestandardowy. Miasto ma mniej niż 5 kilometrów w najszerszym miejscu, za to ponad 50 kilometrów długości (choć niektóre źródła podają, że nawet 70 kilometrów). Inną cechą charakterystyczną Quito, jest jego wulkaniczne otoczenie. Wulkan Pichincha widoczny z punktów widokowych miasta, to wciąż aktywny stożek, który co prawda nie pluł lawą już od dawna, ale od czasu do czasu wciąż dymi i wykazuje aktywność.

Kolonialne centrum miasta jest ładne, ale zatłoczone. Ma charakterystyczny układ szachownicy z centralnym placem i wąskimi ulicami. W centrum stolicy znajduje się siedziba prezydenta, która regularnie odgradzana jest barierkami i chroniona przez wojsko.

Charakterystycznym miejscem w Quito jest ogromna bazylika Głosowania Narodowego, okazała nawet jak dla Europejczyka. Wnętrze jest naprawdę piękne, a dla lubiących zastrzyk adrenaliny istnieje możliwość wejścia na jedną z wież. Z góry szczególną uwagę przykuwa panorama miasta z widokiem na wulkan Pichincha, często skryty subtelnie za chmurami. Jeśli już mowa o widokach z góry, to jest jedno miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, jeżeli chcemy spojrzeć na miasto z lotu ptaka. Skrzydlata Madonna na górze Panecillo to 45-metrowa statua z dostępnym tarasem widokowym na szczycie.

PS: Na wulkan Pichincha również można wejść 🙂

W SKRÓCIE:

  • Wizyta w historycznym centrum,
  • Bazylika Głosowania Narodowego,
  • Punkt widokowy Skrzydlata Madonna

Po więcej informacji na temat stolicy zapraszam TUTAJ.


5. TREKKING NA WULKAN COTOPAXI

Cotopaxi to jeden z najbardziej imponujących wulkanów w Ameryce Południowej i symbol Ekwadoru. Leży w południowych Andach, zaledwie 50 km na południe od stolicy kraju, Quito. Cotopaxi to wysoki na 5897 m n.p.m. niemalże idealnie symetryczny stożek, który jest aktualnie jednym z najwyższych czynnych wulkanów na świecie. W Ekwadorze większym od niego jest tylko Chimborazo z wysokością 6310 m n.p.m. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2015 roku.

Wulkan znajduje się w Parku Narodowym Cotopaxi, który oferuje także trasy wokół stożka. Na jego obszarze można spotkać dzikie konie, lamy i różnorodne gatunki ptaków. Krajobraz jest surowy, ale piękny. Dla lokalnych mieszkańców Cotopaxi ma również znaczenie duchowe – od wieków uznawany jest za świętą górę przez rdzennych mieszkańców regionu.

Większość turystów decyduje się na wejście na wysokość 4864 m n.p.m. To wysokość na jakiej znajduje się jedyne schronisko w drodze na górę – schronisko Jose Rivas. Słynie z pysznej gorącej czekolady oraz możliwości przybicia pieczątki w paszporcie, potwierdzającej wejście. Powyżej tej wysokości wejście wymaga już odpowiedniego przygotowania, ze względu na wieczny śnieg oraz trudne warunki pogodowe.

Jeśli planujesz odwiedzić wulkan Cotopaxi, polecam zajrzeć TUTAJ

W SKRÓCIE:

  • Trekking na szczyt lub do schroniska na wulkanie Cotopaxi,
  • Trekking po szlakach parku Cotopaxi

6. LAGUNA QUILOTOA

Jeśli Cuicocha zachwyciła Cię swoim pięknem i masz ochotę na więcej wulkanicznych lagun, koniecznie wybierz się do Quilotoa. To miejsce zachwyca wyjątkowo intensywnym kolorem wody, który czyni ją jedną z najpiękniejszych lagun w całym Ekwadorze (a jest ich naprawdę sporo!)

Masz kilka opcji, by podziwiać ten niezwykły krajobraz. Możesz stanąć na jednym z tarasów widokowych i cieszyć się panoramicznymi widokami, albo zejść na dół, aż do samego brzegu laguny. Na miejscu czeka też kilka atrakcji: wypożyczenie kajaka dla tych, którzy chcą spojrzeć na lagunę z perspektywy wody, lub trekking na szlaku, który prowadzi wokół laguny, oferując widoki na każdym kroku. Twój wybór 🙂

W SKRÓCIE:

  • Wizyta przy lagunie Quilotoa (bilety wstępu ok. 3-4$)
  • Trekking wokół laguny (ok. 4-5h marszu)
  • Wypożyczenie kajaków

7. TENA, CZYLI BRAMA DO DŻUNGLI

Niewielkie miasteczko Tena położone we wschodniej części Ekwadoru to baza wypadowa dla ludzi, którzy pragną odkrywać tropikalne lasy deszczowe amazońskiej dżungli. Lokalne agencje oferują wyprawy do dżungli, czasami nawet kilkudniowe, gdzie można zobaczyć egzotyczne rośliny, zwierzęta i dowiedzieć się o tradycjach lokalnych społeczności. Popularne są rezerwaty ochrony zwierząt a także spływy kajakowe i rafting. Rzeki takie jak Río Napo i Río Misahuallí oferują świetne warunki do uprawiania tych sportów, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Tena jest z resztą znana jako „stolica raftingu w Ekwadorze”.

Natura w okolicy oferuje również eksplorację jaskiń, a najpopularniejszym systemem są jaskinie Jumandy. Jaskinie można zwiedzać tylko z doświadczonym przewodnikiem, gdyż wewnątrz panuje całkowita ciemność i duża wilgotność. Fragment trasy prowadzi przez podziemne jezioro, więc nikt z pewnością suchą stopą nie wyjdzie.

W SKRÓCIE:

  • Trekking po Amazonii
  • Rafting i spływy kajakowe,
  • Wizyta w rezerwatach ochrony zwierząt
  • Zwiedzanie okolicznych jaskiń

8. MIASTECZKO BANOS I TERMY POD WODOSPADEM

Baños de Agua Santa, nazywane po prostu Baños, to malownicze miasteczko w centralnej części Ekwadoru, położone u stóp aktywnego wulkanu Tungurahua. Baños ma urokliwą atmosferę z kolorowymi uliczkami, targami z pamiątkami i lokalnymi przysmakami, jak słodycze z trzciny cukrowej czy czekoladę i uprawiane tutaj cytrusy. Miejsce to przyciąga również pielgrzymów, którzy odwiedzają sanktuarium Matki Bożej Świętej Wody, wierząc w jej uzdrawiające moce.

Publiczne łaźnie w Banos to główna atrakcja miasta. Być może na pierwszy rzut oka nie zachwycają, ale warto je odwiedzić wieczorową porą, kiedy wodospad znajdujący się przy basenach, podświetla się w wielu kolorach. Kompleks oferuje baseny z wodą o różnej temperaturze, od chłodniejszych, orzeźwiających po bardzo gorące, sięgające nawet 50°C. Wody termalne mają charakterystyczny żółtawy odcień, wynikający z obecności siarki.

Innym popularnym miastem słynącym z term jest Papallacta, zlokalizowane około godzinę drogi na wschód od stolicy kraju.

W okolicy znajdziesz również całą masę różnych parków rozrywki zlokalizowanych na zboczach gór i oferujących zabawy z dreszczykiem emocji. Są tu również ogrody zoologiczne i parki tematyczne dla najmłodszych np. El Bosque Encantado czy park dinozaurów. Rewelacyjne huśtawki na zboczach ze wspaniałymi widokami znajdziesz w kultowym La Casa del Arbol i El Vuelo del Condor.

W SKRÓCIE:

  • Wizyta w mieście
  • Kąpiel w termach
  • Wizyta w okolicznych parkach rozrywki i punktach widokowych

9. CASCADA EL PAILON DEL DIABLO I INNE NATURALNE ATRAKCJE EKWADORU

Pailón del Diablo, czyli „Kocioł Diabła”, to według mnie jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Ekwadorze. Woda spada z wysokości około 80 metrów, tworząc imponujący huk i bryzę, unoszącą się bez przerwy w powietrzu.

Wokół wodospadu poprowadzono malownicze szlaki, które umożliwiają podziwianie go z różnych perspektyw, więc na samą wizytę przeznacz przynajmniej jedną godzinę. Jeśli masz ochotę, możesz wejść nawet za ścianę wodospadu, choć przygotuj się wówczas na orzeźwiające doznania. Na korzyść miejsca działa także niska cena, bowiem wstęp kosztuje tylko 3$, dodatkowo płatny jest parking. Przy wejściu znajduje się także wiele stoisk z pamiątkami oraz jedzeniem.

Kanion przy rzece Rio Pastaza to miejsce idealne na różnego rodzaju kolejki, mosty linowe czy sporty wysokościowe. Kolejka przy wodospadzie Manto de la Novia jest według mnie szczególnie atrakcyjna i warta odwiedzenia ze względu na dobrą lokalizację. Krótka przejażdżka kolejką to koszt raptem 1$, ale widoki są przednie, więc to zdecydowanie dobrze wydany dolar.

W SKRÓCIE:

  • Trekking na wodospad El Pailon del Diablo
  • Kolejki, tyrolki i mosty przy okolicznych wodospadach

Po więcej informacji na temat miasta Banos i okolicznych atrakcji wejdź TUTAJ.


10. CHIMBORAZO

Chimborazo to wygasły wulkan położony w ekwadorskich Andach, będący najwyższym szczytem tego kraju. Wysokość wulkanu wynosi 6263 m n.p.m., co czyni go widocznym z wielu zakątków Ekwadoru. Co ciekawe, ze względu na położenie w pobliżu równika oraz spłaszczenie Ziemi, szczyt Chimborazo jest najdalszym punktem od środka Ziemi – dalszym niż Mount Everest.

Obecnie Chimborazo przyciąga wielu turystów i wspinaczy, a także jest ważnym symbolem kulturowym dla lokalnych społeczności. Jego stoki są pokryte lodowcami, które stanowią istotne źródło wody dla okolicznych mieszkańców. Tak jak przy wulkanie Cotopaxi, również tutaj możemy zdobyć szczyt lub zadowolić się wejściem na wysokość schroniska.

W SKRÓCIE:

  • Wejście na szczyt wulkanu lub na wysokość schroniska.

11. ALAUSI I NOS DIABŁA

Alausí to niewielkie miasteczko położone w sercu ekwadorskich Andów. Znane przede wszystkim jako punkt wypadowy do słynnej „Nariz del Diablo” (Nos Diabła), jednej z najbardziej widowiskowych tras kolejowych na świecie. Ten spektakularny fragment kolei, pełen stromych zakrętów i ostrych spadków, prowadzi przez wąskie wąwozy i serpentyny.

Kolej w Ekwadorze nie jest rozwinięta i dzisiaj spełnia bardziej funkcje turystyczne niż transportowe. Trasa z okolic Alausi została uznana za „najtrudniejszą kolej na świecie” ze względu na wymagający teren Andów i liczne przeszkody, jakie musieli pokonać budowniczowie. Kolej można oglądać z punktu widokowego Descanso del Diablo lub schodząc na sam dół do zabudowań.

Samo Alausi nie jest szczególnie ciekawe, a po okresie pandemii, turystyka podupadła do tego stopnia, że momentami miasteczko wydaje się opustoszałe. Niemniej jednak warto zatrzymać się tutaj nawet na krótki przystanek i poznać bliżej historię kolei i tutejszej kultury.

W SKRÓCIE:

  • Podziwianie krajobrazów i kolei

12. RUINY INGAPIRCA – HISTORYCZNE ATRAKCJE EKWADORU

Kompleks archeologiczny Ingapirca to najsłynniejsza pozostałość po Imperium Inków na terenie dzisiejszego Ekwadoru. Dla Inków obiekt był religijno-administracyjnym centrum o strategicznym znaczeniu. Nie było typowym miastem, ale miejscem o kluczowej roli w zarządzaniu regionem, obchodzeniu rytuałów i kontrolowaniu handlu oraz komunikacji w północnej części imperium.

Przed Inkami teren Ingapirca był zamieszkany przez lud Cañari, który również miał swoje świątynie i miejsca ceremonialne. Inkowie, po podbiciu Cañari, włączyli ich tradycje i architekturę do swojej kultury. Ingapirca jest więc miejscem, gdzie widoczne jest połączenie stylów i wpływów obu kultur.

Spacer po kompleksie możliwy jest w towarzystwie przewodnika i trwa około 40 min. Później samodzielnie można kontynuować zwiedzanie, a sama trasa jest dobrze oznakowana i opisana w języku angielskim.

W SKRÓCIE:

  • Zwiedzanie kompleksu archeologicznego Ingapirca z przewodnikiem oraz samodzielnie (koszt: 2$/os)

13. KOSMOPOLITYCZNA CUENCA I FABRYKA KAPELUSZY PANAMA

W moim odczuciu najprzyjemniejsze i najbezpieczniejsze miasto Ekwadoru. Cuenca jest kosmopolityczna i multikulturowa, przez napływ obywateli innych krajów, którzy zdecydowali się zamieszkać właśnie tutaj. Miasto jest zadbane i czyste, a kolonialne centrum bogate w restauracje i bary.

W centrum miasta mamy Catedral de la Inmaculada Concepcion, która wieczorową porą jest pięknie podświetlona, oraz Calderon Park czyli skwer znajdujący się tuż przy świątyni. Po prawej stronie kościoła, patrząc na wprost wejścia głównego, znajduje się Plaza de los Geranios Colgantes. To ukryta przestrzeń, skąd rozpościera się ładny widok na świątynię. Po lewej stronie natomiast, nieco za katedrą, jest Plaza de San Francisco, czyli miejski rynek. W mieście znajdziesz także lokalne Mercados, czyli wielkie rynki, gdzie znajdziesz wszystko – warzywa, owoce, mięsa, kawy, przyprawy, czekolady, pieczone świnie, owoce morza, uzdrowicielki i knajpy w jednym miejscu.

Cuenca jest także jednym z głównych centrów produkcji kapeluszy panama. Muzeum i sklep kapeluszy Homero Ortegi skupuje wstępnie wyplecione kapelusze od ludzi, a dalszy proces produkcji odbywa się w wytwórni, którą można odwiedzić i kupić oryginalny kapelusz dla siebie lub bliskiej Ci osoby.

Ciekawą atrakcją w mieście jest również muzeum historii (głównie inkaskiej) i ruiny Pumapungo. Pumapungo, zwany także Parkiem Przodków, to pozostałości niegdyś najważniejszego ośrodka politycznego i religijnego północnej części Imperium Inków. Na terenie ogrodu znajduje się również park etnobotaniczny z gatunkami rodzimych roślin, a także centrum ratowania ptaków.

W SKRÓCIE:

  • Spacer po centrum miasta,
  • Zakupy w lokalnym Mercado,
  • Wizyta w muzeum i sklepie kapeluszy Panama Homero Ortegi
  • Muzeum i park Pumapungo (wstęp bezpłatny)

Po więcej informacji na temat Cuenci zapraszam TUTAJ.


14. PARK NARODOWY CAJAS

Nawet krótki trekking w parku narodowym Cajas to wspaniałe przeżycie. Park jest rajem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, a duże wysokości (do 4400 m n.p.m.), na których znajduje się park to wyzwanie również dla zaprawionych w boju górołazów. Liczne szlaki trekkingowe prowadzą przez doliny, skaliste wzgórza i wzdłuż malowniczych jezior, takich jak Laguna Toreadora czy Yanacocha.

W parku Cajas rzadko kiedy pogoda sprzyja dłuższym wyprawom. Silne wiatry, deszcze i niskie temperatury potrafią uprzykrzyć spacer nawet największym miłośnikom gór, dlatego przed ewentualnym trekkingiem koniecznie zapoznaj się z prognozą pogody i przygotuj na wszelkie warunki.

Wizytę w parku można ograniczyć do punktu widokowego Mirador Tres Cruces, czyli punktu widokowego trzech krzyży, który znajduje się blisko drogi prowadzącej przez teren parku. Punkt znajduje się na wysokości ponad 4100 metrów, co może powodować objawy choroby wysokościowej, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie miałaś/eś szans na aklimatyzację.

W SKRÓCIE:

  • Trekking jedną z tras w parku (bezpłatne)
  • Punkt widokowy Tres Cruces


15. PORTOWE MIASTO GUAYAQUIL

Największe miasto Ekwadoru z populacją wynoszącą ponad 2 200 000 mieszkańców. Guayaquil miejscami potrafi być naprawdę piękne – czaruje kolonialne centrum, zielone parki i zabytki sakralne.

Zwiedzanie centrum miasta proponuję rozpocząć od Parque Seminario, gdzie główną atrakcją są iguany. W centralnej części parku znajduje się pomnik Simona Bolivara, natomiast tuż za jego plecami katedra, do której można przy okazji wstąpić. Idąc w stronę rzeki, natrafimy na elegancki ratusz oraz promenadę, która nosi nazwę Malecon 2000. Spacerując deptakiem natrafimy na kolejne atrakcje historycznego centrum.

Promenada doprowadzi nas do Las Penas, dzielnicy która dała początek miastu Guayaquil. Inną atrakcją jest plac Guayarte. Pod tą nazwą kryje się miejsce spotkań z bogatą strefą gastronomiczną, terenem zielonym, mostem, zwanym „Zygzag”, a nawet przestrzenią do grania w gry na dużym ekranie. Popularnym punktem widokowym jest natomiast park BellaVista Alta, które jest miejscem spotkań całych rodzin z dziećmi.

W SKRÓCIE:

  • Spacer po zabytkowym centrum
  • Guayarte
  • Punkt widokowy BellaVista Alta
  • Dzielnica Las Penas

Po więcej informacji na temat Guayaquil zapraszam TUTAJ.


16. PUERTO LOPEZ, CZYLI GALAPAGOS DLA UBOGICH

Do Puerto Lopez przyjeżdża się, kiedy z jakiegoś powodu podczas wizyty w Ekwadorze nie ma możliwości odwiedzić Galapagos. Z miasta najłatwiej dostać się na Wyspę Isla de la Plata nazywaną złośliwie „Galapagos dla ubogich”. Faktycznie, wyspa ma klimat archipelagu i mieszkańców, typowych dla wysp. Spotkasz tam głuptaki, fregaty, żółwie morskie, a w sezonie od lipca do października również wieloryby. Najlepiej szukać wycieczek, gdzie połączono wizytę na wyspie wraz z obserwacją ssaków.

Samo miasto oferuje ładną, długą plaże, molo i port rybacki. Baza hotelowa jest dobrze rozbudowana, z pewnością znajdziesz nocleg spełniający Twoje oczekiwania. Miasto znajduje się niedaleko parku narodowego Machalilla, który posiada piękne plaże oraz dobrze utrzymane ścieżki. Wstęp jest bezpłatny. Wybrzeże słynie również z imprez, więc jeśli interesuje Cię życie nocne Ekwadorczyków, to wiesz gdzie jechać 😉

W SKRÓCIE:

  • Obserwacja wielorybów
  • Rejs ze snurkowaniem na wyspę Isla de la Plata
  • Spacer po parku narodowym Machalilla (bezpłatne)
  • Chillout

17. TOP OF THE TOP, CZYLI GALAPAGOS

Archipelag Galapagos położony jest około 1000 km od kontynentalnej części Ekwadoru i składa się ze 127 wysp , wysepek i skał, z których 19 to główne, a 4 zamieszkałe. 97% całkowitej powierzchni (7 665 100 ha) zostało ogłoszone Parkiem Narodowym w 1959 roku. Rząd Ekwadoru bardzo dba, aby zachować równowagę w kruchym i wrażliwym ekosystemie archipelagu. Z tego powodu na Galapagos można dostać się tylko z lotnisk Ekwadoru, nie ma tu lotów międzykrajowych.

Wyspy Galapagos zwiedza się głównie na dwa sposoby: na pokładzie statku wycieczkowego lub wykupując jednodniowe wycieczki organizowane z różnych wysp. Rejsy organizowane są z zamieszkałych wysp, rzadziej z kontynentalnej części Ekwadoru. Popularne są kilkudniowe rejsy po najciekawszych wyspach archipelagu. Niektóre z nich można odwiedzić tylko w ten sposób.

O Galapagos przygotowałam dwa osobne wpisy, więc zapraszam tam:

obrazek informacyjny