Mitad del Mundo | Ekwador | Quito | Środek świata
![mitad del mundo - zdjęcie z właściwego równika Posąg tradycyjnej postaci w czerwonej masce z pióropuszem, trzymającej kukurydzę, w otoczeniu elementów kultury ludowej, na tle budynku krytego strzechą. Obok znajduje się żółta tablica z napisem „Equator Lat. 0°0'0””, wskazująca na miejsce równika. W tle widać egzotyczną roślinność oraz drewniane rzeźby nawiązujące do lokalnego dziedzictwa kulturowego.](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/mitad-del-mundo-1024x683.jpg)
CZYM JEST MITAD DEL MUNDO?
Mitad del Mundo (hiszp. środek świata) to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Ekwadoru, która upamiętnia położenie równika, czyli linii dzielącej Ziemię na półkulę północną i południową. Atrakcja znajduje się ok. 25 kilometrów na północ od stolicy Ekwadoru Quito, w niewielkim mieście San Antonio.
Centralnym punktem Mitad del Mundo jest pomnik, zbudowany na planie kwadratu z metalowym globusem na szczycie oraz namalowana przechodząca przez niego linia, symbolizującą równoleżnik. Wewnątrz pomnika znajduje się muzeum etnograficzne z eksponatami rozmieszczonymi na kilku piętrach. Kierując się ku górze, trafimy ostatecznie na taras z punktem widokowym. Na terenie atrakcji znajdują się także sklepiki z pamiątkami, kawiarnie czy muzea.
I wszystko wydaje się super, gdyby nie drobny szkopuł… to jednak nie tu znajduje się równik. Prawdziwy równik, ten faktyczny środek świata, leży jakieś 300 metrów na północ od atrakcji, na terenie prywatnego muzeum. No i powiem wprost: Muzeum Intiñan jest zdecydowanie ciekawsze, niż ten nudny monument za 5$ 😉
![mitad del mundo - widok na pomnik równika, ekwador](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/ekwador-mitad-del-mundo-1024x574.jpg)
![mitad del mundo - widok z góry](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/widok-z-gory-ekwador-1024x571.jpg)
KRÓTKA HISTORIA BŁĘDNEGO RÓWNIKA
Błędne wytyczenie równika w miejscu, gdzie znajduje się obecny monument Mitad del Mundo, jest wynikiem prac wykonanych przez francuską ekspedycję geodezyjną w XVIII wieku. Była to tzw. Pierwsza Wyprawa Geodezyjna, zorganizowana przez Francuską Akademię Nauk. Członkami ekspedycji byli wybitni francuscy naukowcy, wspierani przez lokalnych inżynierów, a celem wyprawy było dokładniejsze określenie kształtu Ziemi. Mając do dyspozycji prymitywne narzędzia (oczywiście w porównaniu do dzisiejszych technologii) badaczom na podstawie triangulacji i obserwacji astronomicznych, równik wyszedł nieco poniżej faktycznego położenia.
W 1936 roku, w 200. rocznicę wyprawy, władze Ekwadoru zdecydowały się uczcić osiągnięcia francuskiej ekspedycji, budując pomnik, ale obecny, większy monument, powstał w 1979 roku. Dopiero z pomocą technologii GPS w XX wieku ustalono prawdziwe położenie równoleżnika.
Miejsca wzdłuż równika to jedyne miejsca na świecie, gdzie można zobaczyć gwiazdy obu półkul. W bezchmurną noc można zobaczyć jednocześnie Krzyż Południa i Wielki Wóz.
JAK SIĘ DOSTAĆ DO MITAD DEL MUNDO?
Dostanie się do Mitad del Mundo z Quito jest stosunkowo proste i można to zrobić na kilka sposobów:
- Taxi lub Uber – to chyba oczywiste rozwiązanie. Za Ubera z centrum Quito zapłacisz ok. 15-20$, więc cena jak na odległość i czas przejazdu jest jak najbardziej w porządku.
- Komunikacja miejska – najtańszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z autobusów miejskich. Linia nr 208 jeździ bezpośrednio z historycznego centrum miasta do przystanku przy atrakcji. Trasa trwa ponad 1,5h. W okolice Mitad del Mundo dojeżdża także linia 207, ale startuje z Terminalu la Ofelia w Quito. W zależności od miejsca trasy nie powinnaś/powinieneś zapłacić więcej niż 4$ od osoby. Z północy kraju (miasta Otavalo i okolic) również dostaniesz się komunikacją miejską.
- Biura turystyczne organizują ze stolicy jednodniowe wycieczki z przewodnikiem, które w pakiecie oferują transport na miejsce, a często także dodatkowe atrakcje.
- Wynajętym samochodem, co jest wygodnym i komfortowym rozwiązaniem, chociaż przemieszczanie się po Quito może być wyzwaniem, ze względu na brawurę kierowców i duże korki w mieście.
MUZEUM INTIÑAN
Na muzeum Intiñan warto poświęcić więcej czasu. Znajduje się 10 minut spacerkiem od głównego pomniku i również kosztuje 5$ za osobę dorosłą. Przede wszystkim, wizyta odbywa się z przewodnikiem, który w pierwszej kolejności opowie Ci o poszczególnych wystawach dotyczących historii, natury i ludności Ekwadoru. Tematami wystaw są m.in:
- Amazonia i jej ludność. Najciekawszą częścią tej wystawy są skurczone ludzkie głowy, czyli Tsantsas od plemion Jívaro z Ekwadoru. Plemię było znane z odcinania, a następnie preparowania głów swoich wrogów jako trofeów wojennych. Głowy zwierząt również preparowano.
- Choza, czyli prawdziwa chata jednego z ekwadorskich plemion. Podobno, chata została zbudowana przez członków plemienia, którzy na czas budowy, zamieszkali na terenie muzeum, w celu odtworzenia swojej przestrzeni życiowej.
- Czekolada. Wystawa przedstawia mapę regionów produkujących kakao w Ekwadorze, pokazuje drzewo kakaowe i pozwala spróbować miąższu kakaowego, ziaren i oczywiście — gotowego produktu.
![mitad del mundo - głowa człowieka, Ekwador](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/glowa-czlowieka-ekwador-683x1024.jpg)
![mitad del mundo - głowa leniwca, Ekwador](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/glowa-leniwca-683x1024.jpg)
![kakaowiec - zdjęcie z mitad del mundo, ekwador](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/mitad-del-mundo-widok-683x1024.jpg)
![kakaowiec - ekwador zdjęcie z mitad del mundo](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/mital-del-mundo-kakaowiec-1024x518.jpg)
![ekwador - czekolada](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/czekolady-ekwador-1024x601.jpg)
EKSPERYMENTY NA RÓWNIKU
Prawdziwa zabawa rozpoczyna się na linii równika. Występuje tu kilka unikalnych zjawisk, wynikających z położenia geograficznego i sił fizycznych działających na Ziemi, głównie efektu Coriolisa. Jak już większość wie lub przynajmniej coś kojarzy, to zjawisko fizyczne, które wpływa na kierunek ruchu obiektów na obracającej się Ziemi. Na równiku efekt ten jest minimalny, co prowadzi do ciekawych eksperymentów.
Najpopularniejszym z nich jest doświadczenie z wirującą wodą, która w zależności od półkuli na której postawimy miskę, przy wyciągnięciu korka, kręci się w lewą lub prawą stronę. Na równiku natomiast, wir nie tworzy się wcale, a woda spływa prosto. Innym doświadczeniem jest postawienie jajka na główce od gwoździa. Na równiku podobno ma być to łatwiejsze i być może faktycznie coś w tym jest, bo nawet mi się udało. Za to chodzenie prosto po linie z zamkniętymi oczami i wyciągniętymi ramionami, ma być wyjątkowo trudne, ze względu na działające tu siły.
![jajko na równiku - ekwador](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/jajko-na-rowniku-658x1024.jpg)
![mitad del mundo](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/kakaowiec-ekwador-1024x502.jpg)
![mitad del mundo - ekwador nagroda za jajko](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2024/12/nagroda-jajko-ekwador-1024x561.jpg)
Wokół powyższych eksperymentów narodziły się kontrowersje związane z ich wiarygodnością. Sceptycy argumentują, że choć efekty są prawdziwe, skala eksperymentów jest za mała, aby przedstawić ich realne oddziaływanie. Mimo wszystko, samo muzeum i zabawy na równiku bardzo mi się podobały, a edukacja przyrodnicza w tak niepowtarzalnym miejscu to czysta przyjemność. Odwiedzając Mitad del Mundo nie zapomnij koniecznie o muzeum Intiñan – nie pożałujesz!
Przy okazji wizyty na równiku, zahacz koniecznie o atrakcje w północnym Ekwadorze oraz największe miasta Ekwadoru.
![obrazek informacyjny](https://pasazerka.pl/wp-content/uploads/2023/05/Earthy-Feminine-Modern-Banner-Business-Email-Signature-Footer-1-6.png)