Informacje praktyczne Ekwador | Wizy | Bezpieczeństwo | Ceny | Ekwador w pigułce
Informacje praktyczne Ekwador
Ekwador – kraj, który ma wszystko, co trzeba, by skraść serce podróżnika. Jest mały, ale pełen kontrastów: od tropikalnych plaż po wieczne śniegi Andów, od tajemniczych dżungli Amazonii po wulkaniczne krajobrazy Wysp Galapagos. Ekwador jest jednym z mniejszych krajów Ameryki Południowej, co przyznam szczerze, uznaję za zaletę. Zwiedzając go mamy Amerykę w pigułce, a dystanse, które trzeba pokonać, nie są tak czasochłonne.
Podstawowe informacje:
Język: Hiszpański, Keczua
Stolica: Quito
Religia: Rzymsko – katolicka, wierzenia ludowe
Waluta: Dolar amerykański
Liczba ludności: ok. 18 mln
Prezydent: Daniel Noboa
Jak się dostać do Ekwadoru?
Regularne połączenia rejsowe oferuje linia lotnicza KLM. Z Polski możesz wykupić lot z Warszawy przesiadką w Amsterdamie, a czas podróży wynosi ok. 16h. Średnia cena biletu wynosi 3500 zł/ os.
Tańszą propozycją może być lot z Warszawy do Madrytu z linią Air Europa lub szukanie połączeń z Berlina (dobre połączenie oferuje linia Iberia, a ceny wahają się w okolicach 2500 zł).
Kiedy lecieć do Ekwadoru?
Ekwador to kierunek całoroczny, ponieważ nie ma dużych wahań temperatury w ciągu roku. Przeważa klimat równikowy, ale mocno zróżnicowany, w dużej mierze determinowany przez wysokość i ukształtowanie terenu.
Ekwador to cztery główne regiony fizycznogeograficzne i pogoda może się różnić w zależności od miejsca, w którym przebywamy:
- Nadbrzeże (Costa)
- Góry obejmujące Andy Ekwadorskie (Sierra)
- Amazonia (Oriente)
- Wyspy Galapagos
W tych obszarach można oczekiwać zmian temperatury w zależności od wysokości i występowania opadów, a nie pór roku. Można przyjąć, że najlepszym czasem na podróż jest okres między czerwcem a grudniem, podczas panującej pory suchej.
Zmiana czasu
Zimą, w części kontynentalnej Ekwadoru różnica czasu względem czasu polskiego wynosi 6 godzin w tył, a latem 7 godzin. Na Galapagos różnica w czasie zwiększa się do 7 i 8 godzin.
Warto pamiętać, że ze względu na położenie Ekwadoru, dzień jest tutaj tak samo długi jak noc. W ciągu roku różnica w długości waha się tylko o około 30 minut.
Dokumenty, formalności i bezpieczeństwo
Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz wizy aby dostać się do Ekwadoru. Okres bezwizowego przebywania na terytorium kraju dla turystów wynosi 90 dni. Twój paszport musi być ważny przez okres przynajmniej 6 miesięcy.
Według informacji MSZ od dnia 11 stycznia 2024 (czyli kilka dni po zniesionym już stanie wyjątkowym w kraju) wszyscy obcokrajowcy wjeżdżający do Ekwadoru z Peru lub Kolumbii drogą lądową i rzeczną muszą przedstawić uwierzytelniony certyfikat o niekaralności z ostatnich pięciu lat z kraju pochodzenia lub miejsca zamieszkania. Ten obowiązek nie dotyczy osób wjeżdżających drogą powietrzną lub morską. (Niestety nie jestem w stanie potwierdzić, czy aktualnie wciąż taki dokument jest wymagany).
MSZ informuje także o działaniach ekwadorskiej armii na granicy z Kolumbią w związku z aktywnością karteli narkotykowych i odradza podróżowanie w tamte okolice. Według informacji od lokalnych przewodników mogę dodać, że północne nadbrzeże (okolice Esmeraldas) również lepiej sobie odpuścić, gdyż miasta portowe są terenami działań gangów i przemytu narkotyków. Mimo wszystko, Ekwador nie wypada źle na tle pozostałych krajów Ameryki Południowej 😉 Jak każdy kraj ma swoje problemy, ale rozsądny podróżnik nie powinien wpakować się w żadne kłopoty.
Pamiętaj też, że Ekwador znajduje się w obszarze czynnym sejsmicznie, a na jego terenie są aktywne wulkany.
Polska nie ma swojej ambasady w Ekwadorze. Najbliższą ambasadą jest ta w Limie, stolicy Peru. W przypadku potrzeby kontaktu można dzwonić na numer alarmowy: +51 999 400 552.
Posiadamy za to dwa konsulaty honorowe:
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Guayaquil
konsul honorowy: Francisco Pablo Rizzo Pastor (język hiszpański, angielski)
Ekwador, Guayaquil, Av. 9 de Octubre No. 100 y Malecón Simón Bolivar, Guayaquil,
Tel.: (00-59-342) 325-555 Tel.: (00-59-342) 325-757
frizzo@andinave.com
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Quito
konsul honorowy: Tomasz Morawski (język polski, hiszpański, angielski, francuski, rosyjski)
Ekwador, Quito, Gen. Leonidas Plaza 1157 y Cordero, Casilla Postal 9461
Tel.: (00-59-322) 229-293 Tel.: (00-59-322) 546-296
morawski@uio.sat.net
Dokumenty na Galapagos
Po pierwsze – na lotnisku należy opłacić Tranzytową Kontrolną kartę na Galapagos – koszt to 20$. W samolocie czeka na Ciebie dokument do uzupełnienia, w którym musisz odpowiedzieć na pytania o np. kontakt z dzikimi zwierzętami w ciągu ostatnich 72h lub o to, czy masz ze sobą ekwipunek na camping: namiot, śpiwór itd. Oczywiście zaznaczasz wszędzie NIE.
Na Galapagos czeka Cię jeszcze jedna, kluczowa opłata: Opłata klimatyczna w Parku Narodowym Galapagos wynosząca od sierpnia 2024 roku 200$.
Szczegółowe informacje na temat dokumentów i opłat na Galapagos znajdziesz w moim wpisie TUTAJ.
Ubezpieczenie i choroby
Ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowe, ale rzecz jasna zalecane. Opieka lekarska jest stosunkowo łatwo dostępna, ale także relatywnie droga względem Europy.
Zagrożenie chorobami tropikalnymi w Ekwadorze jest na szczęście niewielkie. Na wybrzeżu i w dżungli Amazońskiej należy spodziewać się komarów, chociaż podczas pory suchej może być ich mniej. Ich obecność wiąże się z ryzykiem zakażenia takimi chorobami jak malaria, denga lub zika, dlatego warto stosować repelenty, odzież kryjącą i moskitiery.
W górach natomiast, problemem mogą się okazać meszki, których ugryzienie potrafi być bardziej uporczywe niż komara. W przeciwieństwie do meszek w Europie, te w Ameryka Południowej również roznoszą choroby np. wyjątkowo niebezpieczną ślepotę rzeczną. Podczas mojego pobytu (wrzesień) nie ugryzł mnie ani jeden komar, za to łydki miałam całe opuchnięte od ugryzień meszek. Ich ugryzienia są wyjątkowo paskudne i chyba gorsze niż te komara – bolą, swędzą i się długo babrzą, więc nie lekceważ ich.
Lecąc do Ekwadoru nie mamy obowiązkowych szczepień, z wyjątkiem żółtej gorączki, która jest wymagana, ale od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.
Zalecane szczepienia poza Żółtą Febrą to:
- Tężec, Krztusiec, Błonica,
- Wirusowe Zapalenie Wątroby typ A i B,
- Dur brzuszny
Najczęstszą chorobą, która dopada podróżujących do Ekwadoru jest… choroba wysokościowa. Stolica kraju, Quito, znajduje się na wysokości 2800 m n.p.m. co już jest wysokością, na której mogą pojawić się pierwsze objawy takie jak ból głowy czy zawroty. O tym, jak przygotować się na chorobę wysokościową przeczytasz więcej TUTAJ.
Numery alarmowe
- 911 – pogotowie ratunkowe,
- 102 – straż pożarna,
- 101 – policja.
Waluta i koszty – Informacje praktyczne Ekwador
Walutą Ekwadoru jest dolar amerykański. Przygotowując się na wyjazd proponuję zaopatrzyć się w większą ilość drobnych nominałów oraz upewnić się, że banknoty są z nowszych serii. Dolary drukowane od 2013 roku są wszędzie bez problemu wymieniane, a dodatkowo, mogą być wymieniane po lepszym kursie.
Bankomaty są, ale ich funkcjonowanie i niezawodność pozostawiają wiele do życzenia. Wypłacić możesz maksymalnie 400$, ale w nominałach 10 i 20 dolarowych. Jeśli już musisz skorzystać z bankomatu, to szukaj tych zlokalizowanych przy bankach, które są strzeżone przez ochronę i dodatkowe kamery.
Płatność kartą jest możliwa w wielu miejscach (głównie w większych miastach), ale powszechną praktyką jest doliczanie kilku % do wartości rachunku. Czasami sprzedawcy celowo umieszczają w widocznym miejscu informację o możliwości płatności kartą (MasterCard, Visa i American Express), gdzie wcale tej możliwości nie ma. To tani chwyt, ale powszechny, dlatego zawsze upewniaj się lub miej w zanadrzu gotówkę.
Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem jest zabrać ze sobą większą ilość gotówki w nominałach: 1, 5, 10, 20 i 50$ (Niskie nominały są szczególnie potrzebne na Galapagos, a za wstęp na wyspy można zapłacić tylko gotówką!)
Ceny na miejscu
Według mnie w Ekwadorze nie jest ani tanio, ani drogo. Ceny są zbliżone do polskich, chociaż jakość oferowanych usług i towarów bywa słaba.
Przykładowe ceny jedzenia:
- Kawa Latte – 2,5- 4$
- Espresso – 1 – 2$
- Obiad w formie ryżu z owocami morza w restauracji – 15 – 20$
- Zupa z kurczaka – 4 – 9$
- Empanadas 1 szt – ok. 0,80 – 1,20$, Empanadas XL – 2 – 5$
Po produkty spożywcze udaj się na lokalny rynek, nie kupuj w supermarketach, zwłaszcza jeżeli chodzi o owoce i warzywa. Jeżeli nie chcesz przepłacać, to w dużych mercados możesz zjeść lokalny posiłek dużo taniej niż w komercyjnych restauracjach. Na Galapagos ceny są wyższe.
Gdzie spać i co jeść? Informacje praktyczne Ekwador
Noclegi
Noclegi w Ekwadorze nie należą do bardzo drogich. Najtańsze hostele znajdziemy już od 40 PLN/ os za noc, a dwuosobowy pokój w przyzwoitym hotelu to koszty od 160 PLN za dobę.
Droższe, ale wciąż akceptowalne ceny noclegów znajdziemy na wyspach Galapagos. Przez swoją stosunkową skromną ofertę noclegową ceny są wyższe, a w szczycie sezonu (okolice grudnia w przypadku wysp) warto zaklepać noclegi z wyprzedzeniem. Więcej o cenach na Galapagos przeczytasz w moim wpisie TUTAJ.
Na północy Ekwadoru popularne są Haciendy i Hosterie, czyli głównie budynki wiejskie po starych gospodarstwach, które zostały przemienione na noclegi dla turystów. Są to kolonialne gospodarstwa na terenach wiejskich, które ukazują często architektoniczne i kulturowe dziedzictwo kraju.
W dużych miastach proponuję postawić na nieco lepsze hotele, znajdujące się w bezpiecznych dzielnicach i z dodatkową ochroną np. kartami sterowania windą.
Mogę polecić trzy noclegi w których miałam okazję spać:
Gniazdka elektryczne
Konieczne jest zabranie ze sobą adaptera. W Ekwadorze mamy wtyczki typu „amerykańskiego” A i B o prądzie zmiennym i napięciu 110-120 V.
Telefon i Internet
Międzynarodowy numer kierunkowy do Ekwadoru: +593.
Starter najpopularniejszych sieci Claro lub Movistar możesz kupić na lotnisku lub w różnych sklepach GSM. Internet w Ekwadorze jest słaby, a w niektórych miejscach nie ma go wcale. Jego aktywacja również może być problematyczna, więc poproś o pomoc sprzedawcę. W Movistar nawet jeśli wykorzystasz pakiet, to WhatsApp i Messenger wciąż będą działać, limit danych ich nie obejmuje.
WiFi w hotelach również pozostawia wiele do życzenia. Wieczorami, gdy wszyscy goście zaczynają korzystać z telefonów, Internet zwalnia i wszystko ładuje się dłużej. W wielu hotelach WiFi znajduje się tylko przy recepcji, zasięg nie sięga do pokojów.
Jedzenie i restauracje
Kuchnia ekwadorska uchodzi za jedną ze smaczniejszych w Ameryce Południowej. Co prawda jest tłusta i mięsna, ale faktycznie całkiem smaczna. Charakteryzuje się różnorodnością, wynikającą z różnych stref klimatycznych kraju.
Typowe dania kuchni ekwadorskiej:
- Ceviche – owoce morza lub mięso kurczaka marynowane w cytrusowych sosach, takich jak m.in. cytryna czy limonka z dodatkiem chili, kolendry, awokado czy pomidora.
- Cuy, czyli pieczona świnka morska – nie jest aż tak powszechna jak w Peru, ale wciąż popularna.
- Locro de papa– ziemniaczana zupa z dodatkiem sera
- Empanadas – smażone pierożki z nadzieniem mięsnym lub warzywnym. Popularne w większości Ameryki Południowej,
- Bolon de verde – pierożki z banana nadziewane serem i / lub dodatkiem mięsnym.
- Chicharrones – smażone na głębokim tłuszczu kawałki skóry i boczku wieprzowego.
- Churrasco – kotlet wołowy przyrządzony na grillu z dodatkami
Bezsprzecznie należy spróbować ekwadorskich czekolad oraz kawy. Najpopularniejszą marką produkującą czekolady z Ekwadoru jest Paccari, dostępna praktycznie w każdym sklepie.
Wodę proponuję pić tylko butelkowaną.
Transport i przemieszczanie się
Przemieszczać się po kraju możesz na kilka sposobów:
- Wynajętym samochodem – nie jest to szczególnie popularna opcja w Ekwadorze. Choć wypożyczalni jest wiele, to ceny najmu, depozytu i ubezpieczenia (obowiązkowego) są wysokie, a wypożyczalnie nie cieszą się najlepszymi opiniami. Jeśli jesteś zdecydowana/y na to rozwiązanie, polecam skorzystać z usług SIXT, dużej korporacji z punktem przy lotnisku w Quito i przyzwoitą opinią.
- Komunikacją miejską – przemieszczanie się autobusami to najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie, choć niestety nie najkorzystniejsze czasowo. Z głównych terminali autobusowych w Quito dostaniesz się niemalże w każdy zakątek kraju.
- Uber / Taxi – O ile taksówek nie polecam, to Uber w większych miastach w Ekwadorze działa dobrze i ma przyzwoite ceny.
- Taxi Boat / Speed boat – to podstawowe środki transportu na wyspach Galapagos. Na wyspach duże łodzie i statki nie mogą podpływać do samego portu, dlatego konieczne jest podpływanie do nich na mniejszych wodnych taksówkach. Speed boaty natomiast, przemieszczają się między zamieszkałymi wyspami archipelagu.
- Samolotem – to też jakieś rozwiązanie; na Galapagos możesz dostać się tylko drogą powietrzną z Guayaquil lub Quito. Są także połączenia wewnątrzkrajowe.
Informacje praktyczne Ekwador – Atrakcje
O atrakcjach Ekwadoru przygotowałam osobny wpis, który znajduje się TUTAJ.
Ekwador oferuje zbyt wiele atrakcji, aby opisać je w jednym rozdziale. Mogę Ci tylko zdradzić, że według mnie, takie miejsca jak Galapagos, Cotopaxi czy okolice Banos to totalny „must see” i zdecydowanie warto uwzględnić je podczas podróży.
Co spakować na podróż?
Poza oczywistymi oczywistościami, polecam zabrać:
- Dobry krem z filtrem 50 SPF i nakrycie głowy,
- Kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową (niezbędna na większych wysokościach),
- Leki na problemy żołądkowe, elektrolity, tabletki na ból głowy,
- Repelenty na komary i meszki,
- Adapter i powerbank,
- Butelka z filtrem
- Ciepła piżama (noce bywają naprawdę zimne, a woda w hotelach nie zawsze ciepła)